Õiendus

"Video ja varustuse sektsioon tundub küll kuuluvat pigem mõne teise valdkonna kodulehele!"

"Huvitav, et Sa selle lehe kuidagi valdkonnaga oled määratlenud."

"On tõesti imelik, ilmselt elab mu peas mingi kujutlus ... Aga, miks siis varustus ja video?"

"Siin peamiselt järgmistel põhjustel: (1) video on ilmselt üheks võimsamaks ja distsipliinideüleseks vahendiks hariduses ning mitmetes teistes valdkondades informatsiooni vahendamiseks, (2) ma ei tea eestikeelseid selgitusi näiteks koolitusvideote või intervjuude tegemiseks, kus oleks vihjeid nii tehnikast, tarkvarast kui rakendamisest ja (3) mitmed on küsinud, et mida kasutan ja kuidas teen."

"No siiski, ajastul, kus telefoniga filmitakse 4K videot, tundub selline varustuse-jutt veidi nagu ajalootund!"

"Sul on õigus. Peaaegu. Telefonid pakuvad väga kvaliteetseid võimalusi ning paljud haridusvaldkonna vajadused saakski nendega katta. Kui aga püüelda heli, pildi ja salvestatavate seadmete kooskõla ning hilisema töötlemise praktiliste ja kvaliteeti oluliselt mõjutavate aspektide poole, siis oleks veel midagi vaja. Ja lisaks on siin omamoodi paradoks: selleks, et telefoni võimalusi kvaliteetseks koolitusvideoks realiseerida, peab enne teadmisi koguma. Aga üldiselt olen küll nõus, et saaks hakkama oluliselt vähemaga, kui allpool kirjeldan."

"OK, aga kas siit saan siis vastuse, kuidas näiteks Mooc-i salvestada?"

"Siit saad vihjeid. Oma tee leiab igaüks ise."

"No, aga miks Sa kirjutad? Võiks ju arvata, et teed videotutvustuse."

"Sul võib õigus olla. Videotutvustuse tegemisele mõtlesin, kuid see tähendaks lühikest kursust, sest ei saa mööda tehnika ja tarkvara tutvustamisest. Siin aga tahaks esialgu asjad lihtsana hoida. Pealegi olen ju ikka veel algaja ning see võimaldab sõna anda ässadele. Meie digikelkimisest tulvil riigis tõuseb ikka veel puna palgele, kui mõtlen siia lisatud videole. Video pandi YouTube 2014. a! Ja mõttepaus ei teki ainult video või digiküsimustes, vaid ka näiteks õpetlaseks olemise või haridusasutuse või hariduse ja tudengitega suhtlemise küsimustes."

Ettevalmistus

Ettevalmistus loenguvideoks ei erine palju sellest, kuidas tavalisi loenguid ette valmistada. Andmekorjel ja -analüüsil kasutan peamiselt Notioni, mis on väga hea vahend nii andmete salvestamise paindlikkuse kui nende ümberpaigutamise tähenduses, kuid seal kirjutan ka skripti. Tegelikult kasutan seda paralleelselt nii Notability kui SimpleMindiga, mis on kasutusel ka igapäevaselt nii esitluste kui märkmete tegemiseks või mõtete süstematiseerimiseks.
Andmeallikad on traditsioonilised: raamatud ja artiklid, mida peamiselt leian teadusandmebaasidest, Google Scholarist, Amazonist või Google raamatupoest. Tekste loen kas .pdf või Kindle versioonis. Google raamatupoest ostetud raamatuid tuleb lugeda Google Play keskkonnas, mis ei ole nii mugav kui Kindle, kuid mõnikord on raamatu hinnavahe nt Amazoniga üsna suur ja tuleb lihtsalt ümber orienteeruda. Lugemismugavus ei olegi nii suur probleem, kuid mõnikord ei leia arvutist õiget teksti kätte, kui otsida valest kohast. 🙃

Ettevalmistusel on suur osa erinevate fotode vms visuaalide loomisel. Fotode töötlemiseks kasutan Affinity Photot ja vektordisainiks Affinity Designerit. Mõlemad on väga kasutajasõbralikud, suurte võimalustega ja pidevas arengus. Miks üldse jamada fotode jms? Võiks ju lihtsalt kopeerida. Jah, võib, kuid oleks hea, kui need oleksid õiges formaadis, sest ekraanilt erineva suurusega illustratsioone vaadates võib jääda vilets üldmulje. Pealegi tuleb mitmeid jooniseid tõlkida või ise teha ja selleks on vaja mingit disainivahendit. Affinityt kasutan ka sellepärast, et seal on kolm programmi lingitud: foto, vektordisaini ja publikatsioonide ettevalmistus. See on tõesti hea.

Videote puhul tuleb kontrollida, kas näiteks lingid videotele YouTubes või Vimeos töötavad ja avanevad soovitud kohast. Mõnikord on vaja teha mingeid väljavõtteid ja tuleb hoolega lugeda autoriõiguseid jms.
Teinekord jälle on vaja salvestada eelnevalt mõni tutvustav või juhatav ekraanivideo ning neid salvestan kas otse iPadiga või arvutis ScreenFlowga. Viimasest tuleb allpool pikemalt juttu.
Ettevalmistuse lõppfaasiks on valminud SimpleMind esitlus.

Salvestamine

Kuna video puhul on heli kõige olulisem, siis siin kokku hoida ei ole mõtet. Kuigi saab ka väga säästlikult hea kvaliteediga heli (nt Boya), siis mina olen viimasel ajal peamiselt mugavuse huvides kasutanud juhtmeta võimalust. Rode rahuldab minu vajadusi väga hästi. Eriti hea on juhtmeta lahendus siis, kui on vaja liikuda või näiteks intervjuusid salvestada.

Video salvestamiseks kasutan Sony a6300 ja see teeb väga head tööd ka Kit objektiiviga, millele siiski soetasin mõni aeg tagasi fiksobjektiivist kaaslase. Tõsi, see on rohkem fotondusega seonduv soetus ja eks süües kasvab isu (tegelikult kasvab vist hoopis magu).

Salvestamiseks on vaja keskkonda ning teatud stabiilsus vähendab aja ja närvikulu. Viimane on oluline, sest salvestama oleks arukas minna keskendununa. Seetõttu, aga ka video kvaliteedi stabiilsuse huvides kasutan green-screen'i, mida võib soetada mitmelt poolt (nt Amazonist), kuid mina ostsin rohelise ruloo, mille lakke kruvisin ja mis täidab temale pandud ootused hästi.

Lisaks on vaja ühte statiivi kaamerale ja erinevaid omavahel sobivaid kaableid, et pilt ja heli salvestuskandjasse jõuaksid. Eraldi tuleb mõelda valgustusele. Infot selles kohta on palju, kuid mõelda tasuks sellele, (1) kuidas tausta valgustada ja (2) isik taustast välja valgustada.

Kuidas pilt ja heli kokku saavad? Mõnedel Sony kaameratel on salvestamise ajapiirangud, aku kestvuse küsimused või siis ülekuumenemise probleemid. Nii ka minu omal. Selle probleemi lahendamiseks soetasin nö dummy-aku, millega on võimalik kaamera otse vooluvõrku ühendada ja selliselt akuprobleem lahendada. Tõsisem küsimus on pildi saamine kaamerast arvutisse, sest salvestamiseks kasutan arvutit. Selleks tuleb muuta Sony hübriidkaamera veebikaameraks ja seda on võimalik kvaliteetselt teha CamLinki vahendusel. Need annavad kokku mugava lahenduse, millega saab salvestada nii, et ei ole vaja mõelda aja vms küsimustele: heli läheb Rode mikrofonist Sony kaamerasse, kust need koos läbi CamLinki arvutisse saabuvad ja kohtuvad iPadist salvestuva infoga. CamLinki kasutades saab vältida veel üht võimalikku konfliktsituatsiooni, mis näiteks kaameras olevalt andmekandjalt salvestuste arvutisse kopeerimisega võib tekkida.
Kokkuvõttes: pildi ja heli salvestan otse sülearvutisse (MacBook Pro). Esitlus, mida vaataja näeb, toimub iPadiga, mis on arvutiga hariliku ühenduskaabli kaudu ühendatud ning nii kohtuvadki erinevad pildid ja helid (lisaks Rode'ga korjatud ja Sony kaudu arvutisse saabuva esitleja häälele salvestub ka nt iPadis näidatud video heli) arvutis olevas programmis ScreenFlow. Tegemist on väga võimeka programmida, mida pidevalt arendatakse. See võimaldab salvestada mitmetelt erinevatelt kandjatelt erinevat infot üheaegselt. Kasutan sageli võimalust salvestada (1) Sony pilti, (2) Rode häält, (3) MacBook'i ekraani ning (4) iPadi ekraani ja heli. Neid on hiljem töötluse käigus väga mugav kombineerida.

Töötlemine ja väljund

Salvestatud info töötlemine toimub samas sülearvutis ScreenFlow programmiga, kuhu siis koguneb lisaks salvestatud infole eelnevalt ettevalmistatud info: videod, fotod, joonistused, vektorgraafika, jne. Ega siin suurt midagi enam lisada ei olegi. ScreenFlow võimaldab valmisvideo konverteerimise ka otse YouTube, kuid minule tundub, et selle kvaliteet ei ole siis millegipärast väga hea. Võimalik ja tõenäoline, et kusagil on mingi seadistus, mida ma lihtsalt ei tea. Seepärast konverteerin esmalt valmisvideo arvutisse ning seejärel teen sellest kaks töötlust erinevate seadistustega. Esimene YouTube algoritme arvestades ja teine endale arvutisse peaaegu samade seadistustega, mida võite näha ja alla laadida Coursera moocides (failide suurus on keskmiselt 10-60MB). Miks kaks erinevat lahendust? YouTubes on salvestatud enamik minu loenguvideoid ja peamiselt on need määranguga Unlisted, st vaadata saavad need, kel on link ja lingi jagamine on mugav. Väikese mahuga failid salvestan arvutisse kahel põhjusel: (1) igaks juhuks 😉 ja (2) mõni platvorm, kuhu oleks vajalik video laadida, on oluliste mahupiirangutega. Näiteks on mõnikord vajalik video laadida Moodlesse, et see oleks tudengitele mingi ülesande täitmiseks paremini kättesaadav, kuid Moodles on faili mahupiirang 100MB.

Failide konverteerimine võib olla eraldi probleem, sest erinevad platvormid videote vaatamiseks on erinevate eelistustega, sestap võivad siin pisiasjad hea kvaliteediga videost üsna vähe järele jätta. Mina kasutan suure valikuga eelseadistusvõimalustega ning vajadusel eriseadistuste võimalustega programmi HandBrake ja olen väga rahul - teeb oma tööd kiirelt ja kvaliteetselt. Ja ikkagi oleks hea enne uurida, missuguse formaadiga ja kaadrisagedusega (fps) on kavas filmida ja kas lisanduvad videod on sarnaste määrangutega ning missuguseid vaikeseadistusi rakendavad veebilehed (nt YouTube).
Aga, jah, tasub uskuda neid, kes ütlevad, et telefoniga saab vajaliku töö ära teha. Saab tõesti ja kvaliteet on ilmselt üsna sarnane eelkirjeldatu tulemusele. Aga et sellisele järeldusele jõuda ning telefoni võimalusi maksimaalselt kasutada, tuleb vist kirjeldatud kadalipp läbi käia. Kui eriharidus puudub, siis on tegu lakkamatu lugemise, kuulamise, vaatamise ja katsetamisega.

Tagavaraplaan

Jah, aga mida siis teha, kui tehnika või tarkvara alt veab? Nii on juhtunud ja võib olla juhtub ka edaspidi. Kes teab.
Kui peaks juhtuma, et arvuti või ScreenFlow mingil põhjusel mõttepausile lähevad, siis oleks hea, kui midagi on tagavaraks. Võib ju juhtuda, et mõttepaus satub kiirele salvestamisperioodile. Ja kui on näiteks probleem tehnikaga ning sa ei ela just Tallinnas või Tartus, siis võib iOS seadmete hooldusesse saatmine võtta mõningase lisaaja. Või kui tekib probleem tarkvaraga, mis hoolimata arendaja pingutustest ja heast teenindusest võib siiski võtta mitu päeva, siis oleks tõesti hea, kui on midagi tagavaraks.
Õnneks on nii, et tahvelarvutid on nii võimsad, et isegi keskmiste näitajatega tahvlid jooksutavad suurema probleemita ka keerulisi videotöötlusprogramme. Kunagi soetasin endale programmi LumaFusion, mis paljude arvates olevat parim videotöötluse tarkvara mobiilsetele seadmetele. Selle kohta ei oska ma midagi öelda, kuid LumaFusioni arendusmeeskond on filmitööstuses tuntud tegijad. Igatahes on neil õnnestunud teha ja arendada programm, millel on tõeliselt mugav teha videotöötlus nö algusest lõpuni. Tõsi, kui on nö tavaline iPad, st ekraanimõõduga u 10 tolli, siis võib see mõnu ja mugavus teatud ruumilise piiratuse tõttu mitte nii esile pääseda. Kui aga kasutada 12,9 tollist iPad Pro-d, siis on videotöötlus tõeline nauding: isegi 4K video töötlemine toimub erakordselt sujuvalt ja tõrgeteta. Tegelikult võtab kogu protsess vähem aega, kui minu praegusel arvutil (MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015); 2,9 GHz Dual-Core Intel Core i5). On küll mõned aspektid, mis tuleb läbi mõelda, kuid kui oled paar korda asja läbi teinud, siis ei peaks enam suuri kahtluseid olema. Peamiselt on vaja harjuda sellega, et video (talking head) tuleb andmekandjalt iPadi toimetada (arvutisse saab otse salvestada) ja kui videokaameral ei ole pöördekraani, siis tuleb läbi mõelda, kuidas veenduda, et kaamera ikka täpselt õiged kohta filmib. Aga need on detailid, mis ei tohiks kellelegi suurt peavalu valmistada.

Praeguseks ongi tagavaraplaan muutunud esimeseks eelistuseks, sest ajakokkuhoid ja mugavus on väga suur võrreldes arvutis töötlemisega. Imelik.

 

Väärtuslik täiendus

Videod on loengute, kursuste jms jaoks asjakohased ja vajalikud kõrge kvaliteedi ning pikaajalise kasutuse eesmärgil. Nende puuduseks võib aga pidada ettevalmistusele kuluvat aega. Kuidas aga anda tundengitele seminaritöödest tagasisidet või kommenteerida juhendatava drafti või anda mõnd muud selgitust-tutvustust millegi kohta, mida oleks tarvis teha kiiresti, kuid mille puhul arusaadavuse huvides tuleks eelistada videot kirjutamisele-helistamisele? Siin on väärtuslikuks vahendiks ekraanivideote salvestamine. Mina kasutan Loomi, mis on väga lihtne, kiire ja tudengite poolt tagasisidevahendina hästi vastu võetud. Loomi tasuta konto võimaldab rahuldada paljud vajadused ning tasuline konto pakub lisavõimalusi ja maandab mõtlemisele-kalkuleerimisele kuluvada võiva oletatava närvikulu (teatud piidangutega tuleb arvestada). Loomiga salvestatu on valmis hetkega ja kohe lingiga jagatav (arvutil, tahvlil, telefonil). Väga mugav ja kiire. Ainus, millele oleks kasulik mõelda, on heli, st kui loota arvuti-tahvli-telefoni helisalvestuse kvaliteedile, siis see ei pruugi väga head tulemust pakkuda ning võib ootamatult tasalülitada videost loodetava efektiivsuse.