Miks MOOC-idest?

Mooc-tüüpi loengud ja kursused ei ole imerohi, kuid on üheks tõhusaks alternatiiviks ja, mis veel olulisem, täienduseks traditsioonilisele tasemeõppe hierarhilisele loogikale. Siin on tegemist väga tõsise potentsiaaliga, mis aga eeldab (1) kantilikult täisealist õppijat; (2) haridusasutuste hindamise ja sealsete töötajate motivatsioonisüsteemide teisendamist ning (3) organisatsioonides personaliarenduse süsteemide põhimõttelist muutmist.
Tõsi, nimetatud kolm eeldust ei ole absoluudid ja neid võib "looduses" leida üsna erinevas arengustaadiumis, kuid nendest küsimustest mööda vaadata on keeruline.

Siit lehelt võib leida mõned lingid MOOCidele, mis oleks kasulikud just haridusvaldkonnas tegutsejale või niisama haridushuvilisele.

Learning how to learn

Üks nö musterkursuseid, mida on praeguseks vaadanud üle 2680643 inimese. Väga kasulik alustuseks.

Seda kursust esitatakse sageli kui näidet sellest, milline võiks MOOC välja näha.

Learning How to Learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects

Learning, Knowledge, and Human Development

Tegemist võiks olla kohustusliku kursusega kõikidele kõrghariduses tegutsevatele osalistele. Autorid on enda valdkonnas ühed eestvedajad ja pioneerid, kelle töid tasub "jälitada" ja soetada - need kulutused tasuvad ennast ära. Siin kursusel avatakse nii õpiteooriate kui tehnoloogiavahendite võimaluste seoseid.

Learning, Knowledge, and Human Development

e-Learning Ecologies: Innovative Approaches to Teaching and Learning for the Digital Age

Ka see kursus võiks olla kasulik kõikidele, kes tegutsevad kõrghariduses ning mõtlevad e-õppele või lahendustele. Autorid on välja töötanud ja arendavad õppimise-õpetamise võimalusi e-õppes. Muuhulgas on nende eestvedamisel käimas e-õpe lausa doktoriõppes. Siit kursuselt leiad vastuse ka näiteks sellele, miks ei ole hea idee tavaloengute ülekandmine veebi ja mis oleks alternatiiviks.

e-Learning Ecologies: Innovative Approaches to Teaching and Learning for the Digital Age

Assessment in Higher Education: Professional Development for Teachers

Kui oled huvitatud hindamisest ja tagasisidestamisest kõrghariduses, siis võiks see kursus olla kohustuslikuks alguseks. Ja mulle tundub, et võiks kuluda marjaks ka (enda arvates) ässadele.

Assessment in Higher Education: Professional Development for Teachers

ART of the MOOC: Public Art and Pedagogy

Kuigi ei ole tegemist otse haridusvaldkonna kursusega, siis tasub vaadata nii äärmiselt huvitava sisu kui tehniliste lahenduste tõttu. Siit võiks saada head julgustust ja motivatsiooni, sest kõrgel tasemel (tehnoloogilised) lahendused on (juhuslikult?) kombineeritud lõbusate nö eetrivigadega. 🙂

ART of the MOOC: Public Art and Pedagogy

Writing in the Sciences

Kirjutamisest ei pääse üle ega ümber. Siin üks väga sisukas kursus, mis muuhulgas kummutab või vähemalt tõstatab mõned Eestis levivad dogmad. Ettevaatust: kursus võib olla häiriv neile, kel on "õiged" vastused akadeemilisest kirjutamisest.

Writing in the Sciences

Justice

Siin üks kursus, mille sisuga võiks kursis olla kõik kõrgharidusega inimesed. Moraalifilosoofia mõttekäigud on midagi sellist, kus orienteerumine tuleks kasuks nii organisatsioonidele kui turvalisusele mõeldes ja kindlasti jätkusuutlikkuse ideede rakendumisele täiendava väe andmiseks. Lisaks on see huvitav kursus, kus on võimalik nautida nö staadionikontserti. Kel huvi audioraamatute vastu, siis siinse kursuse sisu on audioraamatuna samuti kättesaadav. YouTube'is on samuti suur osa kättesaadav.
NB! Ja kes on vaadanud eelnevaid siinviidatud kursuseid, sellele ei tee raskust mõista loengu kui meetodi ja kui vormi erisusi. 🙂 (pühendustega hariduskäsutajatele)

Justice